Odpowiednie miejsce

Wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy dla udanej sesji fotograficznej w plenerze. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na otoczenie, kolory i światło. Plenerowe portrety najlepiej wyglądają w naturalnym otoczeniu, na przykład w parku, na łące, w lesie czy na plaży. Wybierz takie miejsce, które podkreśli Twój charakter i będzie dla Ciebie komfortowe. Miejsce, w którym będziesz czuć się dobrze.

Naturalne światło

Naturalne światło, to najpiękniejsze źródło światła do fotografowania portretów. Najlepsze warunki do fotografowania są wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce jest nisko na niebie i daje miękkie, ciepłe światło. Charakterystyczna jest tu tzw. „złota godzina”, podczas której jest najlepsze światło do portretu – w przeciwieństwie do warunków, jakie panują w południe, kiedy słońce jest wysoko na niebie i daje twarde, niekorzystne cienie. Umawiając się na sesję sprawdzę i poinformuję Cię, kiedy będzie najlepszy czas na zdjęcia, w zależności od miejsca i pory roku.

Odpowiednie tło

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie tło dla portretu. Unikamy tła, które zbytnio będzie odwracać od Ciebie uwagę, a jednocześnie powinno podkreślać Twój charakter. Możemy tu skorzystać z naturalnego tła, takiego jak drzewa, rośliny, woda czy piasek, lub stworzyć sztuczne tło, np. za pomocą płótna, kolorowej tkaniny czy tablicy. Warto zatem wcześniej wszystko omówić i sprawdzić, aby potem nie tracić czasu na poszukiwania i zbytnie improwizacje.

Różna perspektywa

Aby uzyskać interesujące i zróżnicowane zdjęcia, warto skorzystać z różnych perspektyw. Zrobimy zdjęcia pod różnymi kątami, z góry, z boku, z dołu. Można też spróbować zdjęć z oddali lub z bliska, w zależności od charakteru portretu, jaki chcemy uzyskać.

Ważne detale

Fotografując portret należy zwróć dużą uwagę na przygotowania i detale, takie jak fryzura, makijaż czy ubiór. Trzeba zadbać o to, aby wszystko było idealnie dopasowane do Twojego charakteru i stylu portretu, uważając także na elementy otoczenia, aby nie zakłócały nam kompozycji zdjęcia. Bardzo ważne jest również zadbanie o wypoczynek przed sesją (to zresztą dotyczy wszystkich sesji, nie tylko tych plenerowych) oraz dobrze zrobiony makijaż, aby nie było potrzeby zbytniego retuszu w postprodukcji.

Sesje fotograficzne w plenerze, to wspaniałe doświadczenie – zarówno dla fotografa, jak i modelki/modela. Zachęcam do spróbowania tego typu sesji 😊.