Fotografowanie poruszających się obiektów można robić na dwa sposoby. Jednym z nich jest zamrożenie ruchu poprzez zastosowanie krótkich czasów migawki. Aby jednak nadać dynamiki zdjęciu, warto zastosować inną metodę, dzięki której podkreślimy tempo ruchu przez rozmycie pewnych partii obrazu. Technika ta nazywa się panoramowaniem (z angielska panningiem). Panoramowanie wymaga jednak wprawy oraz pewnej ręki i nie zawsze kończy się sukcesem, ale efekty są bardzo ciekawe, o ile ma się cierpliwość i włoży się trochę wysiłku w ćwiczenia doskonalące tą technikę. Aby wykonać takie zdjęcie trzeba odpowiednio wydłużyć czasy migawki – np. od 1/30 do 1/60 w przypadku jadącego rowerzysty, galopującego konia lub niezbyt szybko poruszającego się motocykla i samochodu (np. w mieście). Przy większych prędkościach fotografowanych obiektów (np. samochód podczas rajdu), trzeba te czasy troszkę skrócić – np. do 1/125, a nawet 1/500 sekundy. Ale oczywiście sam czas nie wystarczy. Drugim i najtrudniejszym w tym przypadku elementem jest stabilne śledzenie obiektywem poruszającego się obiektu i podczas tego śledzenia wciskanie spustu migawki. Przydatne jest w tym przypadku ustawienie dynamicznego autofokusa oraz trybu zdjęć seryjnych.

Ostatnio korzystając z pięknej pogody tej jesieni podczas spaceru po miasteczku miałem okazję trochę poćwiczyć tą technikę. Poniżej kilka zdjęć będących efektem tych ćwiczeń. Zastosowałem w tym przypadku dynamiczny autofokus, zdjęcia seryjne oraz czas 1/30 s.

Jako, że jeżdżę motocyklem, wybrałem się też w ostatnią niedzielę na zakończenie sezonu motocyklowego do Dęblina. Zabrałem oczywiście też ze sobą aparat z zamiarem poćwiczenia tej techniki. Poniżej kilka ujęć wykonanych na parkingu Wyspy Wisły, dokąd udaliśmy się paradnie z ok. dwoma tysiącami innych motocyklistów :). Parametry jak poprzednio – czas 1/30 s, gdyż prędkości na parkingu nie były duże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.